Dźwięk i muzyka w Linuksie
www.linux-muzyka.ixion.pl

Nagrywanie dźwięku dla początkującychInstrukcja opisuje sposób nagrywania dźwięku z mikrofonów, radiomagnetofonów, gramofonów i innych urządzeń podłączonych do komputera. Przedstawiono zasady:

  • podłączania źródeł dźwięku do komputera,
  • regulacji poziomu sygnału,
  • korzystania z oprogramowania nagrywającego dźwięk.

Instrukcja przeznaczona jest dla osób początkujących.Dokument ten powinien okazać się przydatny początkującym użytkownikom komputera, którzy zapragnęli nagrać dźwięk z jakiegokolwiek źródła i zapisać go na dysk twardy. Aby przystąpić do pracy potrzebny będzie komputer z poprawnie zainstalowaną kartą dźwiękową oraz dowolne źródło dźwięku (mikrofon, radiomagnetofon lub gramofon). Nie można zapomnieć o jeszcze jednym warunku wykonania ciekawych nagrań - trzeba mieć dobry pomysł i chęć jego realizacji.

Podłączenie nagrywanych źródeł dźwięku

Pierwszym etapem procesu nagrywania będzie podłączenie posiadanych urządzeń do komputera. W zależności od źródła dźwięku, które chcemy nagrać, sposoby podłączeń będą inne.

Załóżmy, że będziemy nagrywać:

  1. wokale - konieczne będzie podłączenie mikrofonu,
  2. audycje radiowe, muzykę z kaset magnetofonowych i płyt winylowych, brzmienia keyboardów i syntezatorów - radia, gramofony i keyboardy podłączymy do wejścia liniowego,
  3. dźwięk z płyt CD - wykorzystamy programy zrzucające ścieżki audio na dysk (tzw. rippery).

Nagrywanie wokali

W pierwszym przypadku - nagrywania wokalisty - sprawa jest najbardziej skomplikowana (i kosztowna). Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w przyzwoity mikrofon dynamiczny. "Zabawki" dołączane niekiedy do kart dźwiękowych i zestawów komputerowych na pewno nie wystarczą. Mikrofony takie mają bardzo niewielki odstęp sygnału od szumu, ponadto są bardzo wrażliwe na głoski wybuchowe (np. p) - ich wymówienie często powoduje trzaski w nagrywanym materiale.

Sam fakt posiadania dobrego mikrofonu również może nie wystarczać. Warto zaopatrzyć się również w przedwzmacniacz mikrofonowy. Pozwoli on nam na podłączenie mikrofonu do wejścia liniowego. Rozwiązanie to znacznie zmniejszy podatność dźwięku na zakłócenia, które często powstają podczas podłączania mikrofonu do wejścia mikrofonowego.

Powyższe zalecenia przydadzą się osobom zainteresowanym uzyskaniem dźwięku o przyzwoitej jakości. Jeżeli jednak chcemy zarejestrować jakiekolwiek brzmienia "dla zabawy" lub po prostu po to, by sprawdzić, czy karta dźwiękowa została zainstalowana poprawnie, to wystarczy nam zwykły mikrofonik za kilkanaście złotych.

Jeżeli nie posiadamy przedwzmacniacza, to mikrofon podłączymy do wejścia Mic In. Z reguły na karcie dźwiękowej znajdują się 3 identyczne wejścia, często nie są one oznaczone. Aby dowiedzieć się, które wejście służy do podłączenia mikrofonu, trzeba będzie zajrzeć do instrukcji dołączonej do karty dźwiękowej (lub do podręcznika płyty głównej, jeżeli posiadasz zintegrowaną kartę dźwiękową). Pomóc mogą także kolory poszczególnych wejść - mikrofonowe często ma kolor czerwony.

Posiadacze przedwzmacniacza mogą podłączyć swoje mikrofony do wejścia liniowego (Line In). Zastosowanie tego rozwiązania powinno znacznie polepszyć jakość nagrywanego dźwięku.

Nagrywanie kaset i winyli

Jeżeli chcemy nagrać dźwięk pochodzący z odbiornika radiowego, magnetofonu lub gramofonu, to również powinniśmy podłączyć posiadane urządzenie do wejścia liniowego. Potrzebny będzie kabel z wtykami 1/8 cala – stosunkowo tani i łatwo dostępny. Od strony komputera podpinamy kabel do wejścia Line In. Nasze źródło dźwięku powinno natomiast posiadać wyjście słuchawkowe, Aux Out lub podobnie oznaczone.

Nagrywanie muzyki z płyt CD

W przypadku nagrywania muzyki z płyt najkorzystniej jest wykorzystać napęd CD/DVD zamontowany w komputerze. Nie należy jednak nagrywać z niego dźwięku tak, jak z urządzeń zewnętrznych (choć jest to możliwe). Powinniśmy raczej wykorzystać specjalne programy przeznaczone do zrzucania ścieżek audio z płyt CD na dysk twardy (tzw. rippery). Najlepszym tego typu programem dla Linuksa jest Grip.

Jeśli podłączyliśmy już posiadane urządzenia, to możemy teraz włączyć komputer i uruchomić nasz ulubiony system operacyjny. Dalsza część instrukcji będzie odnosić się do Linuksa, ale użytkownicy innych systemów również mogą zastosować wszystkie porady.

Ustalanie poziomu głośności

Przed rozpoczęciem nagrywania powinniśmy jeszcze ustalić poziom głośności wykorzystywanych urządzeń i wybrać źródło nagrywania. Posłużą nam do tego miksery. Oprócz prostych programów obsługiwanych z linii poleceń (np. aumix, amixer) dostępne są łatwe w obsłudze graficzne miksery. Posiadacze KDE i GNOME zapewne znajdą w menu menedżera okien pozycję Kontrola głośności (to skrót do programu KMix lub Gnome Volume Control). Inne miksery dla X Window System to aumix-gtk i xmix. Są one rozpowszechniane z większością dystrybucji Linuksa.

Po uruchomieniu dowolnego miksera należy sprawdzić poziom sygnału wykorzystywanego urządzenia wejściowego - na przykład w wypadku nagrywania dźwięku z wejścia liniowego głośność Line In nie może być zerowa. Sprawdźmy, czy odpowiedni suwak przesunięty jest ku górze i czy nie jest zaznaczona opcja Cisza (lub Wycisz).

Przy okazji warto sprawdzić, czy wyjścia audio również są poprawnie skonfigurowane. Suwaki za to odpowiedzialne to Master i PCM. Jeśli odtwarzaliśmy wcześniej z powodzeniem dowolne pliki dźwiękowe, to wszystko powinno być w porządku.

Teraz możemy jeszcze wyciszyć te urządzenia wejściowe, z których nie będziemy korzystać w czasie nagrywania (np. mikrofonowe i CD, jeżeli chcemy nagrywać z wejścia liniowego). Ta czynność może polepszyć jakość uzyskanego dźwięku.

Kolejnym ważnym krokiem jest oznaczenie urządzenia, które posłuży nam do nagrywania materiału dźwiękowego. W każdym mikserze znajdziemy opcje Rec, Zapis lub czerwone kółka obok poszczególnych wejść. Wystarczy wybrać odpowiednie urządzenie.

Nagrywanie w edytorze audio

Teraz możemy już otworzyć edytor audio. Każdy z tego typu programów jest dobry, ale warto sprawdzić, czy posiada on zaawansowaną kontrolę poziomu dźwięku podczas nagrywania (np. Snd ją posiada, ale wiele innych programów - nie). W tej instrukcji posłużę się edytorem Audacity - jest on zdecydowanie najprostszy w obsłudze i idealny dla początkujących użytkowników.

Okno nagrywania programu Snd.

Okno nagrywania programu Snd. Możliwa jest kontrola poziomu dźwięku i formatu zapisywanych danych. Zobacz powiększenie.

Najpierw ustalmy parametry pracy programu (menu Plik→Preferences...). Zawsze powinniśmy nagrywać dźwięk z jakością płyty CD (stereo, 44100 Hz, 16 bitów, PCM). Zaznaczmy odpowiednie opcje i zamknijmy okno konfiguracji.

Teraz pora na próbne nagrywanie. Włączmy używane źródło dźwięku, a następnie kliknijmy ikonę nagrywania widoczną w górnej części okna Audacity. Po kilkunastu sekundach wyłączmy nagrywanie i przyjrzyjmy się wykresowi falowemu uzyskanego dźwięku.

Interfejs edytora Audacity.

Interfejs edytora Audacity. Widoczny stereofoniczny plik razem z obwiednią. Zobacz powiększenie.

Jeżeli wykres skupia się tylko w środkowej części ścieżki, to dźwięk osiąga niewysokie wartości i jest bardzo cichy. W tym przypadku powinniśmy zwiększyć głośność zewnętrznego urządzenia i wejścia karty dźwiękowej (w mikserze).

Czasami zajść może sytuacja całkiem odwrotna. Wykres falowy "rozsadza" ścieżkę, a w nagraniu pojawiają się wyraźne trzaski (przesterowania). W tym przypadku konieczne będzie zmniejszenie głośności posiadanych urządzeń i powtórzenie nagrania.

Najlepsze ustawienia miksera uzyskamy zapewne dopiero po kilku próbnych nagraniach i odsłuchach. Bardzo przydatna może się tu okazać możliwość podglądu poziomu dźwięku w czasie nagrywania. Warto też podkreślić, że niektóre błędy na tym etapie mogą wynikać nie tylko z nieprawidłowego ustawienia głośności, ale też ze złego podłączenia urządzeń i użycia fatalnej jakości kabli. Warto zbadać wszystkie źródła zakłóceń. Pamiętajmy, że szum powstały na etapie nagrywania może być już niemożliwy do usunięcia.

Dokument ten stanowi jedynie wprowadzenie do zagadnień nagrywania dźwięku. Mam jednak nadzieję, że okazał się on przydatny osobom początkującym, które poszukiwały podstawowych informacji pomagających rozpocząć samodzielne nagrywanie muzyki.20.01.2004Komentarze
  • 26-01-2006  —  Paulina  e-mail: rowerek14-na-poczta-kropka-fm

    Jak mam to sobie zainstalowac ?


+ Dodaj własny komentarz

Twórca witryny nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych komentarzy.


Inne strony w Internecie
SZUKAJ


SPONSOR


SEKCJE

Strona główna

• Programy

• Sprzęt i sterowniki

• Artykuły

• Blog

• Forum

• Linki

• Mapa serwisu

• Kontakt

• Przyjaciele