Dźwięk i muzyka w Linuksie
www.linux-muzyka.ixion.pl

Audacity 1.2.0 - instrukcja obsługiW artykule opisano następujące zagadnienia:

 • podstawowe operacje edycyjne w programie Audacity,
 • poprawa jakości nagrania,
 • stosowanie efektĂłw,
 • miksowanie wielu ścieĹźek dĹşwiękowych.Po uruchomieniu programu Audacity 1.2.0 pojawia się estetyczny, ale - w porównaniu z analogicznymi programami dla Windows - bardzo uproszczony interfejs. Pierwszą czynnością powinno być otwarcie istniejącego pliku dźwiękowego, który poddać chcemy edycji. Z menu File wybieramy Open i w oknie dialogowym zaznaczamy żądany zbiór w formacie WAVE, MP3, OGG, AIFF lub AU. W oknie programu pojawi się wykres falowy wybranego pliku.

W analogiczny sposób otworzyć możemy następne pliki dźwiękowe, które zostaną dodane jako kolejne ślady tworzonego projektu. Jeśli posiadamy nagrane oddzielnie ścieżki wokalne, basowe, perkusji i gitar, które chcemy połączyć w jedno dobrze brzmiące nagranie, to Audacity nam to umożliwi.

Najprostsze operacje edycyjne

Na początku najłatwiej jest jednak edytować pojedynczy plik audio. Najbardziej podstawowa czynność to dostosowanie wykresu falowego do własnych potrzeb. Audacity potrafi dowolnie powiększać wykres (kombinacją klawiszy Ctrl+1 bądź po kliknięciu ikony lupy z plusem) aż do momentu, w którym widoczne są poszczególne próbki. Funkcja ta zapewne wielokrotnie okaże się niezbędna.

Kolejnym ważnym elementem jest możliwość wycinania i wklejania fragmentów zapisu dźwiękowego. Wystarczyć zaznaczyć żądany kawałek wykresu falowego (przed zaznaczeniem upewnij się, że w lewym górnym rogu okna Audacity wciśnięta jest ikona Do zaznaczania), a następnie z menu Edycja wybrać Wytnij lub Kopiuj. Funkcja ta przyda się w celu usunięcia niechcianych fragmentów nagrania bądź powielenia wybranych partii utworu.

Ikony w lewym górnym narożu okna programu służą do manipulacji wykresem falowym pliku dźwiękowego. Narzędzie obwiedni pozwala zmieniać głośność dowolnie wybranych partii nagrania przez manipulację obwiednią wykresu. Klikając wyświetloną falę dzielimy ją na fragmenty, których głośność można następnie płynnie regulować myszą.

Interfejs edytora Audacity.

Interfejs edytora Audacity. Widoczny stereofoniczny plik razem z obwiednią. Zobacz powiększenie.

Narzędzie rysowania pozwala edytować pojedyncze sample - może się to przydać chociażby w celu ustawienia pierwszej i ostatniej próbki w pliku na wartość 0, co pozwoli uniknąć przykrych przesterowań. Narzędzie Rozmiar powiększa wybrane partie utworu, natomiast Przesunięcie w czasie pozwala ręcznie przenosić pliki na linii czasu - ta funkcja z pewnością przyda się w czasie miksowania większej ilości plików dźwiękowych.

Duże okrągłe ikony widoczne powyżej okna z wykresem przebiegu falowego służą oczywiście do odtwarzania i nagrywania dźwięku. Suwaki po prawej stronie pozwalają ustalić głośność odtwarzania i nagrywania. Ikony poniżej suwaków służą do wycinania i wklejania fragmentów nagrania oraz zmiany wielkości wykresu falowego.

Poprawa jakości nagrania

Jeśli otworzyliśmy już jakikolwiek plik dźwiękowy, to zapewne będziemy chcieli poprawić jego jakość i brzmienie. Załóżmy, że nagraliśmy z odtwarzacza kasetowego utwór, który chcemy przygotować do wypalenia na płycie CD. Samo nagrywanie z zewnętrznego źródła dźwięku (w tym przypadku Line In) można również wykonać z pomocą Audacity. Przed kliknięciem ikony Nagrywanie warto jeszcze sprawdzić w dowolnym programie typu mikser, czy ustawienia są odpowiednie, a także odpowiednio ustawić głośności na suwakach widocznych w oknie Audacity. Można też spróbować użyć innych programów (na przykład edytora Snd), które dają znacznie większą kontrolę nad procesem nagrywania.

Jeśli posiadamy już gotowy plik, to posiada on zapewne "śmieci" na początku i końcu. Na razie ich nie usuwajmy, przydadzą się one podczas odszumiania utworu. Aby usunąć irytujący szum towarzyszący nagraniu, zaznaczmy początkowy lub końcowy fragment pliku w miejscu, w którym nie ma właściwego nagrania. Następnie z menu Effect wybieramy funkcję Odszumiacz.... W otwartym oknie klikamy Pobierz próbkę szumu. Następnie zamykamy okno i zaznaczamy całość nagrania (na przykład kombinacją klawiszy Ctrl+A). Ponownie otwieramy okno odszumiacza i klikamy przycisk Usuń szum.

Usuwanie szumu przy pomocy Audacity.

Usuwanie szumu przy pomocy Audacity. Zobacz powiększenie.

Jeśli uzyskany efekt nie jest zadowalający, zmień ustawienie suwaka określającego jakość filtrowania szumu. Przesunięcie go w rejon wyższych wartości (ku prawej krawędzi okna) może jednak spowodować zniekształcenie brzmienia. Warto również pamiętać, że silnie zaszumione utwory należy nagrać powtórnie - głośny hałas w tle może być spowodowany złym podłączeniem sprzętu, fatalną jakością użytych kabli bądź przydźwiękiem elektrycznym. Podobnie rzecz ma się z przesterowaniami - nie należy ich w żadnym wypadku usuwać przy pomocy efektów specjalnych ani wycinać! Trzeba po prostu powtórzyć nagranie przy niższym poziomie głośności.

Kolejnym etapem pracy nad nagraniem może być na przykład usuwanie stałej składowej powstałej przez oddziaływanie napięcia elektrycznego. Z menu Effects→Plugins wybierzmy DC Bias Removal i... po kłopocie. Jeśli wymienionej funkcji nie posiadasz, to zapewne nie zostały zainstalowane wtyczki LADSPA, bardzo przydatne w czasie pracy z programem Audacity.

Teraz można już usunąć "śmieci" z początku i końca nagrania, zaznaczając je i wycinając. Warto jednak pamiętać by początkowe i końcowe sample utworu po jego przycięciu ustawione były na wartości 0. Można je oczywiście ustawić w ten sposób ręcznie, ale aby uniknąć zniekształceń nagrania lepiej będzie dodać na początku i końcu pliku ciszę (Generate→Cisza) lub zastosować zgłaśnianie i wyciszanie utworu (Effect→Fade In oraz Effect→Fade Out, przy czym przed zastosowaniem tych funkcji należy zaznaczyć odpowiedni fragment wykresu falowego). Jeśli nagranie ma być wypalone na płycie CD, to warto jeszcze dodać 0,2 sekundy ciszy na jego początku i końcu.

Bardzo ważną funkcją jest tak zwana normalizacja (Effect→Normalize...), która pozwoli podnieść głośność nagrania bez pojawienia się przesterowań. Stosując ten efekt warto pozostawić zaznaczenie w polu Normalize maximum amplitude to -3 dB.

Menu efektów.

Menu efektów Audacity. Oprócz wbudowanych funkcji dostępne są również wtyczki LADSPA i VST. Zobacz powiększenie.

Oprócz wyżej wymienionych funkcji w menu Audacity znaleźć można szereg innych efektów, takich jak podbicie basów, kompresor, zmiana prędkości, bramki, tremolo i inne. Warto ponadto zwrócić uwagę na equalizer (Effect→Equalization...) pozwalający na selektywne podbicie i wiciszenie wybranych częstotliwości. W oknie tego efektu wybrać można predefiniowaną krzywą lub sporządzić własną, klikając myszką na wykresie i przeciągając poszczególne fragmenty w górę (podbicie) bądź w dół (wyciszenie).

Miksowanie wielu ścieżek dźwiękowych

Bardzo istotną cechą Audacity jest możliwość miksowania wielu plików dźwiękowych. Wybierając polecenie Import Audio... z menu Project można otworzyć kolejne pliki dźwiękowe. Otwarte nagrania można wyrównywać (Project→Align Tracks...), przesuwać ręcznie i edytować każdy z osobna. Ponadto możliwe jest dodanie pustych ścieżek i usunięcie istniejących (wszystkie polecenia dostępne w menu Project).

Całą kompozycję można zapisać jako projekt programu Audacity (*.aup) lub - po odpowiednim przygotowaniu - jako plik WAVE, MP3 bądź OGG. By zapisać zbiór w formacie WAVE (stereo) trzeba odpowiednio przygotować wszystkie ścieżki. Przede wszystkim trzeba rozseparować oba kanały plików stereofonicznych (kliknij na nazwę pliku po lewej stronie wykresu falowego i z podręcznego menu wybierz Oddziel ścieżkę stereo). Następnie każdą ścieżkę przypisać należy do kanału lewego bądź prawego (przy użyciu tego samego menu podręcznego). Teraz można już zapisać plik WAVE, MP3 lub OGG (File→Export as WAV... i inne).

Audacity jest oczywiście programem konfigurowalnym, okno preferencji wywoływane jest kombinacją klawiszy Ctrl+P. Można zmienić wygląd programu, zdefiniować własne skróty klawiszowe, a przede wszystkim wybrać urządzenie odtwarzające dźwięk, ustalić używane formaty plików i ich jakość.

Niezmiernie ważną cechą Audacity jest przenośność programu. Użytkownicy systemu Windows mogą po ewentualnej "przeprowadzce" na Linuksa korzystać nadal z tego samego edytora audio. Trzeba jednak pamiętać, że Audacity nie obsługuje w systemie Linux wtyczek VST, zaś pluginy LADSPA nie dorównują jeszcze swoim komercyjnym odpowiednikom działającym pod kontrolą Windows.01.10.2003Komentarze
 • 17-05-2005  —  zawoor  e-mail: zawoor-na-o2-kropka-pl

  Bardzo fajnie i przystępnie napisane.Ale jak macie więcej informacji na temat reszty zaawansowanych opcji audacity dajcie znać na maila.Plne!!! Pisze z tego programu dyplom.

 • 12-07-2006  —  qiub2  e-mail: qiub7-na-poczta-kropka-onet-kropka-pl

  CZy istnieje możliwość, w zwiazku z programem Audacity, zgrywania nagrań z dyktafonu cyfrowego?
  Jak to zrobic najprosciej, help.

 • 18-09-2006  —  Ludwik SObolewski  e-mail: kfazi-na-neostrada-kropka-pl

  PROSZE O JAKNAJSZYBSZA POMOC !! PONIEWAZ NAGRYWAŁEM SETA I NIESTETY NA SAMYM KONCU KOMPUTER SIE ZAWIESIL, A SET BYŁ JUZ SKONCZONY JAK MAM ODZYSKAC DANE (program wypisuje ze moge je odzyskac "ręcznie") no ale własnie jak ?

 • 7-11-2006  —  an phuong  e-mail: anphuongka-na-yahoo-kropka-com  strona www: http://aphuong.blog.pl

  chcialam sie spytac. mam piosenke karaoke na dvd z slowami itp. skopiowalam na komputer i nie wiem teraz jak programem audacity moge wylaczyc glos.


+ Dodaj własny komentarz

Twórca witryny nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych komentarzy.


Inne strony w Internecie
 • Wikipedia: Audacity
  Wpis poświęcony Audacity, zamieszczony w anglojęzycznej wersji Wikipedii.

 • Audacity Tutorial for Podcasters
  Artykuł prezentujący sposoby przygotowywania podkastów za pomocą programu Audacity

 • an Audacity Tutorial
  Krótki podręcznik opisujący zasady pracy z edytorem Audacity. Spora ilość zrzutów ekranowych.

 • Stop Paying for Ring Tones
  Artykuł przedstawiający sposób tworzenia własnego dzwonka komórkowego MP3 w programie Audacity. Autorem artykułu jest Eliot van Buskirk, który wcześniej napisał także książkę Zostań cyfrowym DJ-em!.

 • Audacity Wiki Home Page
  Strona Wiki edytora Audacity. Wiele ciekawych informacji.

 • Mastering podcasts with Audacity
  Artykuł prezentujący zasady korzystania z kompresora dynamiki dostępnego w edytorze Audacity i jego wykorzystanie w celu obróbki podkastów.

 • Learning to use Audacity
  Test programu Audacity. Oprócz opisu instalacji i sposobu pracy z aplikacją przeczytać można też krótki wywiad z autorem Audacity.

 • The Linux Soundfile Editor Roundup
  Zestawienie i opisy 12 edytorĂłw audio dla Linuksa.

 • The Audacity of it!
  Magazyn LinuxUser & Developer udostępnia plik PDF zawierający artykuł o programie Audacity. Jest to jeden z odcinków cyklu Audio Libre, przedstawiającego muzyczne Wolne Oprogramowanie.

SZUKAJ


SPONSOR


SEKCJE

Strona główna

• Programy

• Sprzęt i sterowniki

• Artykuły

• Blog

• Forum

• Linki

• Mapa serwisu

• Kontakt

• Przyjaciele